Skip to main content

NC State Extension

2017 North Carolina Soybean Contest Yield Results

Entry Name County Region Yield $/Bu Double
Cropped?
Variety Pounds
of Seed
Row
Width
MATTHEWS FAMILY FARMS DAVIE 4* 107.4 $4.43 no P46A93X 47 20
MATTHEWS FAMILY FARMS DAVIE 4 100.9 $4.67 no P48A60X 47 20
DOUG & BILLY MERCER PASQUOTANK 1* 100.2 $4.20 no P38T42 37 15
STEVE MEADS PASQUOTANK 1 97.7 $4.31 no P38T42 42 20
LOCKLEAR BROTHERS FARM ROBESON 3* 91.9 $4.75 no P 4757 RY 50 30
MATTHEWS FAMILY FARMS DAVIE 4 91.8 $5.08 no P46T21R 47 20
LOCKLEAR BROTHERS FARM ROBESON 3 91.5 $4.63 no P49T80R 40 30
MATTHEWS FAMILY FARMS DAVIE 4 91.0 $5.11 no P46A16R 47 20
MATTHEWS FAMILY FARMS DAVIE 4 90.1 $5.05 no P38T42R 47 20
POPLAR NECK FARMS CHOWAN 1 89.4 $4.82 no P46T30X 47 7.5
W4 FARMS SURRY 4 89.0 $4.33 no S48RS53 40 15
JASON SMITH ROWAN 5* 88.9 $4.51 no AG4934 47 15
LOCKLEAR BROTHERS FARM ROBESON 3 88.6 $4.75 no P49T80R 40 30
COX BROTHERS FARMS UNION 5 88.4 $2.70 yes USG 7447 XTS 53 20
JOHN & HUNTER LANGDON JOHNSTON 2* 88.3 $6.57 no USG 74A74RS 70 7.5
ROSE FARMS NASH 2 88.1 $5.35 no P 4757 RY 46.5 20
MATTHEWS FAMILY FARMS DAVIE 4 87.1 $5.21 no P38T42R 47 20
BOEREMA FARMS HYDE 1 86.2 $4.04 no AV 41B1RR 38 20
JOHN & HUNTER LANGDON JOHNSTON 2 85.9 $6.72 no USG 74A74RS 70 7.5
JASON SMITH ROWAN 5 84.6 $4.70 no AG4934 47 15
BOEREMA FARMS HYDE 1 84.2 $4.10 no AV 41B1RR 38 20
MCLAIN FARMS IREDELL 5 83.6 $3.72 yes AG4232 39 15
BAUCOM FARM & MILLING UNION 5 83.5 $4.09 no P48T53R 43 15
JAMES ALLEN HYDE 1 82.2 $3.84 no AG4837 47 15
THOMAS & WYATT CHOWAN 1 82.1 $4.50 no P48T53R 47 7.5
C & H GRAIN IREDELL 5 80.9 $5.05 no P48T53R 43 15
LANCE HERNDON ROBESON 3 79.4 $4.45 no P48T67 35 18
HARRIS FARMS GREENE 2 77.9 $4.20 no S46XS87 31 15
JAMES ALLEN WASHINGTON 1 77.6 $4.05 no AgriGold 4220RX 47 15
CHARLES ALLEN WASHINGTON 1 77.4 $4.07 no AgriGold 4220RX 47 15
WOOD FARM CHEROKEE 5 76.0 $5.65 no 93Y84 42 7.5
C & H GRAIN IREDELL 5 75.2 $5.37 no P48T53R 43 15
JAMES ALLEN WASHINGTON 1 74.2 $4.21 no AgriGold 4685RX 47 15
TEMPLE FAMILY FARMS CAMDEN 1 73.9 $4.78 no S48XT56 45 7
ERIC MCLAIN IREDELL 5 73.5 $6.03 no AG40X6 35 15
GENE & MATT PERRY PERQUIMANS 1 73.4 $4.59 no P38T42 57 7
TURNPIKE FARMS WASHINGTON 1 73.3 $6.75 no AgriGold 4220RX 30 20
BARCO BROTHERS CURRITUCK 1 73.2 $4.96 no AV 41B1 RR 50 18
EARL DAVENPORT CHOWAN 1 72.5 $4.47 no P48T53R 47 7.5
JAMES ELROD WASHINGTON 1 71.5 $5.06 no P48T53R 75 7.5
MANNING FARMS WASHINGTON 1 70.0 $5.84 no P48T53R 37 15
JOHN E. LANCASTER EDGECOMBE 2 69.8 $4.06 yes AV 49W3X 50 15
JOSH RESPESS WASHINGTON 1 69.0 $4.97 no P48T53R 47 18
LEE MOORE ROBESON 3 67.9 $5.20 no SS 6315 R2 52 20
NOAH B. BURGESS NORTHAMPTON 2 67.0 $5.38 no SH 6215 LL/STS 43 36
SCUPPERNONG FARM TYRRELL 1 64.3 $4.99 no P67T25R2 40 15
K & J FARMS MARTIN 2 64.3 $7.17 no AG69X6 49 15
MANNING BROTHERS WASHINGTON 1 63.8 $5.64 no AG4934 38 15
JACKSON GODWIN JOHNSTON 2 63.1 $5.36 no P55T81 54 15
QUINN HOWARD DUPLIN 3 62.0 $4.41 no Axis 6017NRX 43 15
WALTER HILL DAVIDSON 4 61.7 $6.55 no AG4934 50 18
TREY & ZAK MANNING WASHINGTON 1 61.3 $5.98 no AG4934 38 15
MIKE HOCUTT WILSON 2 59.9 $3.06 yes AGS Woodruff 50 15
BRIAN WILLIAMS HYDE 1 59.3 $5.12 no RJS57002 46 15
TURNPIKE FARMS WASHINGTON 1 59.2 $8.13 no AgriGold 4685RX 30 20
JONATHAN M. KEEL MARTIN 2 58.6 $4.73 no AV 54K4RR 45 18
S & S FARMS PITT 2 58.3 $4.80 yes AG59X7 44 18
BISSETTE FARMS, INC. WILSON 2 57.7 $7.55 no S69XT57 55 30
TERRY NOBLITT CURRITUCK 1 56.6 $7.13 no P53T73SR 48 20
KORNEGAY FARMS DUPLIN 3 54.7 $4.74 yes AG69X6 50 7.5
BOYETTE & BOYETTE FARMS JOHNSTON 2 54.6 $6.15 no S36RY68 47 15
QUINN HOWARD DUPLIN 3 50.8 $4.82 no Axis 5016 43 15
BISSETTE FARMS, INC. WILSON 2 49.1 $10.53 no DG 60X38 55 30
* Highest yield in region
+ Ineligible for awards because submitted late

Regions

  1. Tidewater:  Currituck, Camden, Pasquotank, Perquimans, Gates, Chowan, Washington, Tyrrell, Dare, Hyde, Beaufort, Pamlico and Carteret counties.
  2. N. Coastal Plain: Halifax, Northampton, Hertford, Bertie, Martin, Edgecombe, Nash, Wilson, Johnston, Wayne, Greene, Pitt, Lenoir, Jones and Craven counties.
  3. S. Coastal Plain: Onslow, Duplin, Pender, New Hanover, Brunswick, Columbus, Bladen, Sampson, Harnett, Cumberland, Robeson, Scotland, Hoke, Lee, Moore and Richmond counties.
  4. N. Piedmont: Warren, Franklin, Wake, Chatham, Randolph, Davie, Davidson, Yadkin, Wilkes, Watauga and all counties north of these.
  5. S. Piedmont: Anson, Montgomery, Stanley, Rowan, Iredell, Alexander, Caldwell, Avery and all counties south or west of these.